Z tym podręcznikiem zrozumiesz fizykę

Fizyka to skomplikowany przedmiot. Wymaga od nas stałej uwagi i nie wybacza najmniejszych błędów. Wystarczy, że pomylimy się w obliczeniach lub wybierzemy nie ten wzór, a zadanie będzie prezentować niepoprawny wynik. Dlatego w nauce fizyki (zarówno praktycznej, jak i teoretycznej) nieocenioną rolę odgrywają wszelkie pomoce naukowe. Te powinny być skonstruowane w taki sposób, aby nie sprawiać trudności w zrozumieniu treści. Czy fizyka 3 zalicza się do grupy zrozumiałych i przystępnych podręczników?

Najważniejsze działy

Fizyka 3 to podręcznik składający się z pięciu podstawowych działów (elektrostatyka, elektromagnetyzm, prąd elektryczny, fizyka atomowa i fizyka jądrowa). Każdy z nich podzielony jest na część teoretyczną, w której uczeń poznaje dane zagadnienie oraz związane z nim teorie. Druga część to część praktyczna, która opiera się na standardowych ćwiczeniach (zadania otwarte i zamknięte). Warto zaznaczyć, że w nowej wersji podręcznika pojawiły się zadania skupiające się na eksperymentowaniu. Oczywiście, wszystko ma mieć miejsce pod kontrolą nauczyciela, a same doświadczenia są bezpieczne. Głównym zadaniem tychże eksperymentów jest zrozumienie teorii przez uczniów na żywych przykładach. Łatwiej jest nam coś pojąć rozumem, jeśli widzimy daną reakcję i mamy możliwość ją obserwować. 

Powtórki

Dobry podręcznik nie może się obyć bez segmentu powtórkowego. To właśnie w nim uczniowie powtórzą materiał, który poznali w niedawnym czasie, ale i będą mieli szansę wrócić do tych zagadnień, które przerabiali w poprzednich latach. To świetna droga do przygotowania teoretycznego i praktycznego do egzaminu maturalnego z fizyki. Jeśli jednak myślimy o maturze z tego przedmiotu, to warto sięgnąć po podręcznik o zakresie rozszerzonym. Dlaczego? Bo znajdziemy tam więcej zadań o różnorodnym poziomie trudności oraz zapoznamy się z dodatkowymi treściami. Poza tym zderzenie się z wyższym poziomem pozwoli nam określić, które tematy sprawiają nam trudność, które są dla nas zrozumiałe, a których nie rozumiemy wcale.